- Written by Nikola Kasalica
Saradnja sa Filozofskim fakultetom:
Gosti na času likovne kulture u III razredu
Dana 12. novembra 2024. godine, imali smo priliku da ugostimo studentkinje IV godine Učiteljskog fakulteta. One su izvodile praktičnu nastavu u III razredu u okviru predmeta Metodika likovne kulture.
U odjeljenju III5 nastavu su realizovale studetkinje Anđela Damnjanović i Ljubica Mršović. Uz zanimljiv uvodni dio časa, koji je ispraćen kvizom i asocijacijama, đaci učiteljice Olivere Krivokapić govorili su o slikarstvu, slikarskim materijalima sa posebnim osvrtom na kolaž. Djeca su izvlačenjem birala jednu od tema, SVEMIR, MOJ SAN, MORSKO DNO i realizovali ih u kolaž tehnici, u kombinaciji sa temperama.
Smjernice i dobra organizacija predavača omogućili su da djeca ostvare veliki broj kreativnih i uspjelih rješenja.
Uz njihovo predstavljanje i tumačenje radova, podršku predavača i vršnjaka, aktivnost je završena uspješno i kreativno.
U odjeljenju III2, kod učiteljice Tanje Vasović, nastavu su izvodile studetkinje Amina Agović i Marija Asanović.
Djeca su imala prilike da se upoznaju sa osnovnim i izvedenim bojama uz djela Matisa i Andre Derena, a kasnije i da sami ostvare svoje radove na zanimljivu temu, POGLED KROZ MOJ PROZOR. Radove su ostvarili u slikarskoj tehnici „tempera“, a pred sam kraj časa imali su prilike da predstave svoje djelo i da ga, zajedno sa učiteljicama, prokomentarišu.
Pored upoznavanja sa postupcima slikanja temperom, podsticano je njihovo kreativno razmišljanje, vizuelno pamćenje i dat im je prostor da na svoj način odgovore zadatoj temi. Pred kraj časa su, pred odjeljenjem, izgrađivali samopouzdanje i retoriku, predstavljajući urađeno, uz podršku predavača.
Za Aktiv III razreda
Olivera Krivokapić
- Written by Nikola Kasalica
Aktiv stranih jezika obilježio Evropski dan jezika
EVROPSKI DAN JEZIKA obilježava se svake godine 26. septembra sa ciljem da istakne značaj izučavanja jezika i boljeg povezivanja ljudi i bržeg prevazilaženja kulturnih i drugih prepreka. Aktiv nastavnika stranih jezika naše škole, dao je doprinos zajedno sa svojim učenicima u obilježavanju ovog važnog datuma.
Nastavnica Gordana Roćenović: “Učenici IX razreda su obilježili i Međunarodni dan mira, kroz kraće sastave o pojmu mira, razne panoe i prezentacije.”
Nastavnica Sanela Zarubica: “Učenici VI razreda su pričali o značaju samog datuma a nakon toga su istraživali evropske jezike uz pomoć interaktivne prezentacije, dok je VIII razred realizovao kviz ‘Prepoznaj jezik’.”
Nastavnica Mrijana Đukanović: “Učenici VI razreda su upoznati sa porodicama jezika putem jutub snimka, zanimljivosti vezanih za jezike, brzalica i zagonetki.”
Nastavnica Jelena Doknić: “Učenici IV razreda su kroz razne crteže i poruke poslali poruke na stranim jezicima.”
Nastavnica Emilija Pejović: “Učenici VII razreda su upoznati sa Danom jezika kroz najpoznatije lingviste na svijetu.”
Nastavnica Mira Zarubica: “Učenici VII, VIII i IX razreda su obrađivali pjesme i razgovarali o indo-evropskoj jezičkoj porodici, uz panoe i jezičko stablo.”
Nastavnica Ana Glušac: “Učenici VII i VIII razreda su radili kviz o jezicima, dok su u V razredu obrađivali pjesme.”
Nastavnica Lidija Lješković: “Učenici VIII i IX razreda su upoznati sa porijeklom i nastankom italijanskog jezika, a u VI razredu je rađen kviz.”
predsjednica Aktiva stranih jezika
Jelena Doknić
- Written by Nikola Kasalica
Čas u biblioteci
U petak, 20. IX 2024. godine, učenici odjeljenja IV5 sa svojom učiteljicom Lidijom Vujović i bibliotekarkom Sanjom Koljenšić-Malešević, su u prostorijama školske biblioteke čitali priču „Grudva prijateljstva”, autorke Nade Šćepanović.
Dok je učiteljica Lidija čitala, učenici su pažljivo slušali i posmatrali interesantne ilustracije što je doprinijelo potpunijem doživljaju. Nakon čitanja poveli smo razgovor o temi priče, likovima, mjestu i vremenu događanja. Učenici su imali priliku da postavljaju pitanja i diskutuju o temi koja im je bila veoma inspirativna. Na kraju su mogli da daju svoje mišljenje o drugarstvu, prijateljstvu, svađi među prijateljima, oproštaju i pomirenju. Zaključili smo da prijateljstvo cvjeta u ljubavi, iskrenosti, opraštanju i zajedničkom putovanju kroz život.
Čas je veoma brzo prošao, a priča je ostavila veliki utisak na djecu. Poželjeli su da je pročitaju još jednom sami kod kuće.
Bibliotekarka, Sanja Koljenšić-Malešević
- Written by Nikola Kasalica
Ugledni čas iz biologije
Dana 19.9.2024, učenici 6-4 sa profesoricom Mlicom Žižić realizovali su ugledni čas iz biologije. Učenici su u vrlo dinamičnoj, istraživačkoj atmosferi izvodili veoma interesantne eksperimente, slijedeći korake Naučnog metoda. Osjetili su čari i ljepotu istraživanja i pokazali da posjeduju pravi istraživački duh. Ovaj čas poslužio nam je kao odlična priprema za realizaciju dana nauke koji nas ocekuje početkom novembra.
Času su prisustvovale direktorica škole Nevenka Nikčevic, pomoćnica Valentina Ķažić, pedagog Vjera Bjelica i učiteljica Dušanka Vujičić.
Profesorica biologije
Milica Žižić
- Written by Nikola Kasalica
Ogledni čas iz matematike
Dana 31. maja 2024. godine, profesorice Jelena Đurđić i Ljiljana Janičić odžale su ogledni čas iz matematike, na času dodatne nastave, u odjeljenjima VII¹, VII² i VII⁵ , na temu "Tangram".
Učenici su odgledali prezentaciju o ovoj drevnoj igri, njenom istorijskom značenju, kao i širokoj primjeni, kako u drugim oblastima tako i matematici. Zatim su sami pravili tangram puzzle, sastavljali razne geometrijske figure, trouglove, konveksne četvorouglove, računali uglove dobijenih figura i primijenili svojstva četvorouglova, paralelograma, trapeza, pravougaonika, kvadrata... Čas je bio kreativan i zanimljiv.
Času prisustvovale pomoćnica direktora Valentina Kažić i pedagogica Vjera Bjelica.
- Written by Nikola Kasalica
Ogledni čas u odjeljenju II4
U petak, 26.4.2024. godine, u odjeljenju II4, održan je ogledni dvočas iz muzičke kulture na temu pjevanje i izvođenje narodne pjesme „Tekla voda na valove“.
U uvodnom dijelu časa učenici su napravili paralelu između toga kakva književnost može biti, pa shodno tome i muzička umjetnost. Navodili su koje običaje oni poznaju, šta je tradicija i folklor, po čemu je svaka zemlja posebna i drugačija, šta je čini prepoznatljivom. Pošto su navodili način života nekada, posmatrali su gusle, tronožac, frulu (saznali i ponovili od čega su napravljene gusle i frula), slučajnim izborom, učenici su probali da sviraju na ovim instrumentima. Nakon što su odgledali slike crnogorske ženske i muške nošnje zapazili su njihove sličnosti i razlike, kao i karakteristike. Zaključili su da je i pjesma dio folklora, podsjetili se koje su to narodne pjesme do sad učili i saznali da će naučiti još jednu pjesmu njihovog kraja.
Nakon isticanja panoa sa tekstom pjesme, učenici su čitali tekst, analizirali ga i objašnjavali zajedno sa učiteljicom nepoznate riječi. Zatim se pristupilo uobičajenoj obradi pjesme. Prvo je učiteljica odsvirala i odpjevala pjesmu u cjelini, a onda su je djeca učila po djelovima i uz muzičku pratnju. Kad su savladali tekst i melodiju, pjesmu su izvodili solo i po grupama, horski (po redovima, samo dječaci, samo djevojčice).
U drugom dijelu časa nakon dobro savladane pjesme, muzički i tekstualno, djeca su ritmički izvodila kompoziciju na različite načine (individualno, u paru i grupno, udaranjem dlana o dlan, pucketanjem prstiju, tapšanjem po grudima i koljenima, lupanjem nogicama o pod, udaranjem štapićima po dobošima, svaki učenik je imao svoj bubanj). Ovaj dio časa je za djecu bio posebno interesantan i zanimljiv. Sa oduševljenjem su pratili instrukcije i trudili se da na što bolji način odrade ovu aktivnost, koja je za njih bila prava igra.
Zatim su uz ovo ritmičko taktiranje, brojanje, naučili i korake igre. Prvo su djevojčice pjevale a cappella, a dječaci u polukrugu savladavali koreografiju, a onda su zamijenili uloge i dječaci pjevali, a djevojčice izvodile korake.
Na kraju su djeca odgledala i odslušala da se jedna (konkretno ova) kompozicija može izvesti na više različitih načina (izvorno izvođenje pjesme u interpretaciji Ismeta Krcića, džez varijanta u izvođenju Lidije Filipović i izvođenje pjesme folklornog ansambla u koreografiji „Crnogorska svadba“).
Učenici su bili veoma aktivni i zainteresovani za realizaciju svih pomenutih i planiranih sadržaja.
Času su prisustvovale pedagogica Vjera Bjelica, koleginica iz I razreda Dušanka Vujičić i koleginice iz Aktiva II razreda.
Učiteljica Milica Nikolić
- Written by Nikola Kasalica
Јавни час у I2 одјељењу
Јавни час из Ц-СБХ језика и књижевности реализован је 24.04.2024. год. у одјељењу I2. У оквиру слободних активности – Драмска секција на нивоу одјељења је припремила и на најрепрезентативнији начин дочарала текстуалну стварност умјетничког текста Плесна хаљина жутог маслачка – Сунчана Шкрињарић.
Првачићи су говорно, сценским наступима, игром и пјесмом дочарали осјећања ликова и били допадљиви и интересантни аудиторијуму.
Представљени су ликовни радови одјељења на дату тему, као и поклон радови ученика VI1 одјељења, који су за ову прилику украсили зидни пано.
Гости су били родитељи одјељења, директорица Невенка Никчевић, педагогица Вјера Бјелица, као и колегинице, Бранка Малешевић и Светлана Церовић.
На крају, педагогица Вјера обратила се свима, похвалила учеснике, реализоване активности и ученицима уручила дипломе.
Час су припремиле и реализовале, учитељица Оливера Мићовић, васпитачица Милена Педовић и асистентица Тијана Косовић.
- Written by Admin Duda V.
Primjer upotrebe savremene tehnologije u nastavi
Muzička kultura, I razred
Kako upotrebiti savremenu tehnologiju na času muzičke kulture (niži uzrast OŠ) pokazali su učenici I1 odjeljenja sa njihovom učiteljicom Dudom Vujičić.
Page 1 of 13