- Written by Nikola Kasalica
Međunarodni dan djeteta
Tribina Djeca zaslužuju zaštitu, a ne tišinu, u organizaciji Škole, upriličena je u čast 20. novembra, Međunarodnog dana djeteta. Međunarodni dan djeteta pruža priliku da se podsjetimo koliko je neophodno da se svi društveni sektori, sa aspekta svojih ingerencija, uključe u rješavanje dječijih problema.
Na samom početku imali smo priliku da čujemo školski hor, koji se predstavio sa pjesmom „Naučimo ljubav“. Tekst pjesme je napisala profesorica matematike Suzana Stanišić-Bijelović, a aranžman za pjesmu uradila je profesorica muzičkog Sara Tasovac.
Tribina je okupila stručnjake iz različitih sfera, a sa istim zadatkom da svi zajednički govore o pravima i potrebama djece u današnjem društvu. Na tribini su govorili: Jovana Jocović, savjetnica zaštitnika dječjih prava, Budimir Damjanović, profesor istorije, Nikola Marković, direktor Televizije Nikšić, Snežana Vorotović, profesorica crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti i učenice Kalina Kovačević i Staša Niković. Moderatorka tribine bila je profesorica Radojka Draganić, a koordinatorka aktivnosti pedagoškinja Vjera Bjelica.
Prava djece nijesu samo apstraktna ideja – to su konkretna ljudska prava koja svakodnevno oblikuju živote naše djece. Bez obzira na to ko smo, odakle dolazimo, ili koliko godina imamo, svi mi nosimo odgovornost za zaštitu tih prava. Potrebno je da se obavežemo, ne samo riječima, već i djelima – da stvorimo svijet u kojem svako dijete može sanjati, učiti, rasti i biti voljeno jer, djeca nijesu samo naša budućnost, ona su i naš sadašnji poziv na odgovornost.
Tribini su prisustvovali učenici VIII razreda i nastavnici škole.
Uprava škole
- Written by Veselin Sobic
Projekat “Škola bez nasilja“
Realizacija programa ,,Škola bez nasilja“ započeta je u januaru 2014. godine. Ovaj program sprovodi UNICEF u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i sporta i Zavodom za školstvo.
Glavni cilj programa Škola bez nasilja jeste stvaranje bezbijedne i podsticajne sredine za učenje, rad i razvoj. U okviru ovog programa nasilje je definisano kao svaki oblik ponašanja koji ima za cilj namjerno nanošenje psihičkog ili fizičkog bola drugome.
S obzirom na postavljeni cilj, trajanje programa nije vremenski ograničeno. Program je razvojni i nastoji da postane sastavni dio vaspitnog rada u skoli. On je namijenjen djeci, nastavnicima i zaposlenima u skoli, ali i roditeljima i čitavoj lokalnoj zajednici.
Prva faza u realizaciji ovog programa započeta je u februaru 2014. godine kada smo sproveli istraživanje koje je obuhvatilo sve učenike od V do IX razreda kao i zaposlene u skoli. Istraživanje je imalo za cilj da utvrdi da li su učenici bili izloženi nasilju, o vrstama i intenzitetu nasilja u skoli. Podaci su obrađeni i izvršena je njihova prezentacija nastavnicima( odjeljenska vijeća) i roditeljima.
U okviru ovog Projekta u školi realizujemo sljedeće aktivnosti:
- Radionice koje se realizuju u okviru projekta ,, Škola bez nasilja” kroz programa rada odjeljenske zajednice
- Prava i obaveze učenika u vidu školskog dokumenta koji su istaknuti na vidnim mjestima u školskom holu
- Formulisanje pravila protiv nasilja na nivou odjeljenja
- Formulisanje školskih pravila protiv nasilja (ustanovljena od strane svih učenika i istaknuta u holovima škole)
- Formiran je tim na nivou škole koji je zadužen za podršku programu i praćenje realizacije programa u školi. To je ujedno i tim za zaštitu djece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja
- Osmišljena i postavljena „kutija povjerenja“ i određena prostorija za timeout
- Šta je restitucija i kako se primjenjuje (obuka za nastavnike)
- Edukacija vršnjačkog tima u borbi protiv nasilja(Učenički parlament)
- Uspostavljena saradnja sa Centrom za socijalni rad
Koordinator
Vjera Bjelica