- Written by Nikola Kasalica
eTwinning projekat – Martinke za sreću i zdravlje
Učešćem u međunarodnom eTwinning projektu "Različiti, a jednaki" učenici II1 odjeljenja upoznali su se sa tradicijom pravljenja i poklanjanja Martinki. Ovo je običaj pravoslavnih naroda u Bugarskoj, Rumuniji, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i djelovima Grčke i Srbije.
Martinke (martenice, martisori...) su tradicionalni ukrasi koji se prave od crvene i bijele vunice. Ovi privjesci, najčešće u obliku narukvica, resica ili malih lutaka, razmjenjuju se 1. marta u znak proslave Dana Babe Marte. Simbolizuju dolazak proljeća. Crvena boja simbolizuje život i zdravlje, a bijela predstavlja čistoću i mudrost. Vjeruje se da kombinacija donosi sreću i štiti od zla. Martinka predstavlja i simbol nade i novog početka.
Martinka se čuva od 1. marta dok ne vidimo prvi vjesnik proljeća. Tada je vezujemo za drvo, obično voćku, kako bi nam donijela sreću.
Iako su zadržale svoju tradicionalnu vrijednost, Martinke su postale i popularan suvenir i modni detalj. Mogu se naći u različitim varijantama i materijalima, ali crvena i bijela vunica ostaju ključni elementi.
Vješte ručice đaka čarobnjaka su kreirale različite Martinke, koje su poklonili onome koga najviše vole, a oni su od svoje učiteljice Dude Vujičić dobili na poklon po Martinku, sa željom da im donese zdravlje, mudrost i sreću!
- Written by Nikola Kasalica
Nedjelja globalnog obrazovanja 2024
U sklopu aktivnosti planiranih povodom učešća u kampanji obilježavanja Nedjelje globalnog obrazovanja, koja se ove godine obilježava od 18. do 24. novembra, OŠ „Ratko Žarić” organizovala je 19.11.2024. Stručni skup - interaktivnu radionicu „Vještačka inteligencija kao nastavnikov asistent”. Učesnice stručnog skupa su upoznate sa mogućnostima primjene vještačke inteligencije (AI) u obrazovanju. Kroz predavanje i praktičan rad, razmjenu znanja i ideja, saznale su kako nam AI može postati vrijedan asistent u pripremanju nastave, kreiranju nastavnih materijala, na koji način će nastavnicima olakšati administrativne poslove… Skup je okupio 20 eminentnih profesorica iz 9 nikšićkih osnovnih škola, koje su prepoznate po uvođenju inovativnih metoda u nastavnom procesu, a radionicu je osmislila i vodila jedna od takvih nastacnica, mr Dušanka Vujičić.
Globalno obrazovanje pomaže učenicima da razviju individualne i kolektivne odgovore na društvena, ekološka, politička, ekonomska i etička pitanja od zajedničkog interesa. Nedjelja globalnog obrazovanja je dio programa iLEGEND III (Interkulturalna razmjena učenja kroz globalno obrazovanje, umrežavanje i dijalog). Zajednički program Evropske unije i Savjeta Evrope sprovodi „Sever-Jug” - Centar Savjeta Evrope .
Koordinatori kampanje u Crnoj Gori su Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, Zavod za školstvo i NVO Forum MNE.
Tim za eTwinning
- Written by Nikola Kasalica
Evropska oznaka kvaliteta za 2024. godinu
Značajno priznanje dolazi od najveće evropske obrazovne zajednice, a to je Evropska oznaka kvaliteta za 2024. godinu. Rad naše koleginice, učiteljice Dušanke Vujičić i njenih učenika na projektu Pišem ja, pišeš ti (I Write, You Write), čija je koautorka – zajedno sa dvije koleginice iz Srbije – nagrađen je gorenavedenom oznakom kvaliteta.
Projekat koleginice Vujičić je prvi i do sada jedini projekat osnovnih škola u Crnoj Gori.
Spisak nastavnika i projekata koji su dobili Evropsku oznaku kvaliteta 2024 pročitajte ovdje: https://school-education.ec.europa.eu/en/discover/news/european-quality-labels-2024?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3kVcIGDV4kxh3CmI4Wy-qqCPu8OsIqEJKt6BdGfBWCKTMe-I5PNrIF8CU_aem_oHhNQ5_pVEeuGC-rIa4kOQ.
- Written by Nikola Kasalica
Slikamo poput Mikija Radulovića
U eTwinning projekat “U svijetu likovnih umjetnika” učenici II1 odjeljenja su uključeni od 1. razreda. Kroz ovaj projektni zadatak upoznali su se sa životom i djelima Milovana Mikija Radulovića.
Zadivljeni njegovim ateljeom, poželjeli su da jednog dana posjete čuvenog slikara crnogorskog pejzaža.
Učiteljica Duda Vujičić
- Written by Nikola Kasalica
IZVJEŠTAJ O SARADNJI SA GIMNAZIJOM ,,STOJAN CEROVIĆ''
U OKVIRU PRIMJENE PROJEKTNE NASTAVE U RADU SA DAROVITIM UČENICIMA
U okviru primjene projektne nastave sa darovitim učenicima, koji je definisan kao jedan od ciljeva profesionalnog razvoja na nivou škole za 2024/25. god, saradnje sa lokalnom zajednicom i E-twinning projekta, nastavnice engleskog jezika OŠ „Ratko Žarić“ Gordana Roćenović i Jelica Kovačević iz Gimnazije „Stojan Cerović“ pokrenule su su zajednički projekat u septembru 2024. godine koji se bavi temama savremene tehnologije, njenim korišćenjem, te posljedicama prekomjerne izloženosti digitalnim sadržajima. Projekat ima za cilj da kod učenika razvije kritički stav prema tehnologiji, kao i svijest o njenom uticaju na svakodnevni život, zdravlje i društvene odnose.
Nosioci aktivnosti u okviru ovog projekta su učenici Gimnazije „Stojan Cerović“ i JU OŠ „Ratko Žarić”, podijeljeni u dvije grupe. Učesnici su učenici IX razreda OŠ „Ratko Žarić“ koji pohađaju dodatnu nastavu iz englekog jezika: Anja Miljanić, Katarina Krivokapić, Pavle Vuković, Hana Jauković, Anica Radulović, Rastko Šumić, Nemanja Simanić, Ognjen Cerović, Anastasija Bogetić i Itana Šućur, dok su u istom učestvovali učenici II I IV razreda Gimnazije „Stojan Cerović“.
Tokom trajanja projekta, učenici su istraživali različite aspekte prekomjernog korišćenja tehnologije, analizirali literaturu, kao i relevantne podatke o vremenu provedenom uz digitalne uređaje i njegovim efektima na zdravlje i društveni život. Organizovane su diskusije i radionice u kojima su učenici, uz vođstvo nastavnika, dijelili lična iskustva i utiske, razmjenjujući ideje o načinima umjerenog i svrsishodnog korišćenja tehnologije. Takođe, učenici su osmislili prezentacije koje su predstavljene u obje škole, a koje sumiraju preporuke za odgovorno korišćenje digitalnih uređaja.
How technology affects today's generations
Ovaj projekat je podstakao učenike da razmišljaju o tehnologiji i njenom uticaju na različite aspekte svakodnevnog života. Saradnja sa Gimnazijom „Stojan Cerović“ omogućila je učenicima da prošire svoja znanja, razviju timski duh, kao i da primijene stečene vještine na način koji će im koristiti u budućim profesionalnim i ličnim izazovima.
Učenici i nastavnici izrazili su zadovoljstvo rezultatima projekta, uz nadu da će slične aktivnosti nastaviti da jačaju saradnju između obrazovnih ustanova, doprinoseći kvalitetnijem obrazovanju i svijesti o odgovornom korišćenju tehnologije.
Projekat o uticaju tehnologije na današnje generacije prvi je od planiranih. Ubrzo će se učenici predstaviti kroz neke druge, za njih interasantne teme. Njihova motivacija da rade i primjenjuju nešto novo ključna je za njihov uspjeh i dugoročno usvajanje znanja.
Izvještaj pripremila
Gordana Roćenović, prof. engleskog jezika
- Written by Admin Duda V.
Projektna nastava u službi čitalačke pismenosti
Tokom školske 2023/24. godine učenici I1 odjeljenja bili su učesnici međunarodnog projekta ,,Pišem ja, pišeš ti”. Autorke ovog projekta su Dušanka Duda Vujičić i dvije sjajne učiteljice iz Srbije, Jelena Babić (OŠ,,Milić Rakić Mirko”, Prokuplje) i LJiljana Sokolović (OŠ ,,Nikodije Stojanović Tatko”, Prokuplje).
Projekat ,,Pišem ja, pišeš ti”, koji je započeo u oktobru 2023, a završio se 20. aprila 2024. godine, dio je evropske platforme eTwinning. U projektu je učestvao 21 nastavnik iz Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Srbije.
Cilj projekta je ohrabrivanje i motivisanje učenika za čitanje, pisanje i aktivno slušanje, razvijanje ljubavi prema narodnoj i umjetničkoj književnosti, stvaralačkom radu, njegovanje ljubavi prema književnosti, podsticanje mašte i kreativnosti učenika, razvijanje empatije i društveno odgovornog ponašanja.
Učenici su se kroz tri zadatka upoznali sa narodnom i umjetničkom književnošću, uvidjeli važnost književne tradicije i umjetničkog izraza, imali mogućnost da čuju savremene autore iz svog okruženja, da samostalno kreiraju literano djelo i predstave ga izradom pisanih materijala.
Učesnici projekta su obilježili Dan svjesnosti o buloznoj epidermolizi (25.10.), Međunarodni dan bezbjednosti na internetu (8.2.) i Svjetski dan pričanja bajki (26.2.).
Sakupljeni dječji literarni radovi, kao produkti projekta, su u pripremi za štampu u vidu zbornika. Biće prodati u humanitarne svrhe - pomoć u liječenju ,,djece leptira”.
Projekat "Pišem ja, pišeš ti" ostvario je značajan uticaj na učenike, razvijajući kod njih ljubav prema književnosti, empatiju i kreativno izražavanje. Uspešno su ostvareni svi ciljevi projekta, a pozitivni rezultati pokazuju da je ovakav pristup efikasan u podsticanju učenika na stvaralački rad i literarno izražavanje.
Na 38. konkursu Sabora učitelja Republike Srbije ,,Unapređivanje nastavne prakse kroz razmenu profesionalnih iskustava" projekat je prezentovan, kao primjer dobre prakse, a jedan je od nagrađenih projekata novoustanovljene nacionalne nagrade za projekat.
Projekat je u tri države, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji, dobio Nacionalnu oznaku kvaliteta, čime je ispunio glavni uslov za apliciranje za Evropsku oznaku kvaliteta.
Autorice projekta